Western Canadian Music Award Noms Released

The Western Canadian Music Alliance has released its oversized list of nominees vying for recognition, fandom, and trophies at this year’s Western Canadian Music Awards that take place October in Whitehorse.

The complete list of nominees can be found below, with the Heritage Award, Kevin Walters Industry Builder Award, and Hall of Fame inductee to be announced this summer. 

Voting is now open to members of all western Provincial or Territorial Music Industry Associations and concludes at midnight, Pacific Time, on Friday, May 17. Winners of the artistic categories will be announced on Thursday, October 3 at the WCM Awards Reception in Whitehorse, while the Industry and Specialty Award categories will be presented at the Industry Awards Brunch on Saturday, October 5.

2019 WESTERN CANADIAN MUSIC AWARDS ARTISTIC NOMINEES

Blues Artist of the Year

Brandon Isaak – BC

David Gogo – BC

Jack Semple – SK

James Buddy Rogers – BC

Ndidi O – BC

 

BreakOut Artist of the Year

Dan Mangan – BC

Foxwarren – SK

Nuela Charles – AB

Snotty Nose Rez Kids – BC

Striker – AB

 

Children’s Artist of the Year

Ginalina – BC

Raffi – BC

Rattle and Strum – AB

Seanster and the Monsters – MB

The Oot n' Oots – BC

 

Classical Artist / Ensemble of the Year (Sponsored by Canadian Music Centre [CMC])

Land's End Ensemble – AB

Turning Point Ensemble – BC

Manitoba Chamber Orchestra – MB

Vancouver Chamber Choir – BC

Carmen Braden – NT

 

Classical Composer of the Year

Allan Gordon Bell – AB

Carmen Braden – NT

Farshid Samandari – BC

Laurie Radford – AB

Owen Underhill – BC

 

Country Artist of the Year

Aaron Pritchett – BC

Brett Kissel – AB

Dan Davidson – AB

George Canyon – AB

Hunter Brothers – SK

 

Electronic / Dance Artist of the Year

Dirty Radio – BC

Humans – BC

I M U R – BC

Soulier – AB

Talltale – AB

 

Francophone Artist of the Year (Sponsored by Association des professionnels de la chanson et de la musique [APCM])

Alpha Toshineza – MB

Ponteix – SK

Rayannah – MB

Shawn Jobin – SK

Vaero – SK

 

Indigenous Artist of the Year

Carsen Gray – BC

Digawolf – NT

Diyet & the Love Soldiers – YT

Hellnback – MB

Northern Haze – NV

 

Instrumental Artist of the Year

Apollo Suns – MB

Five Alarm Funk – BC

Gordon Grdina's The Marrow – BC

Signs & Letters – AB

West of Mabou – SK

 

Jazz Artist of the Year

Al Muirhead – SK

BC Double Quartet – BC

Hard Rubber Orchestra – BC

Jodi Proznick – BC

Winnipeg Jazz Orchestra – MB

 

Metal / Hard Music Artist of the Year

Hunting Giants – BC

Neck of the Woods – BC

Shooting Guns – SK

Striker – AB

tunic – MB

 

Pop Artist of the Year

Begonia – MB

Jill Barber – BC

Madison Olds – BC

Royal Canoe – MB

Sarah MacDougall – YT

 

Producer of the Year

Ben Kaplan, Fader Mountain Sound – BC

Madeleine Roger & Lloyd Peterson – MB

Rayannah & Mario Lepage – MB / SK

Ryan Worsley, Echoplant Sound – BC

Steve Bays – BC

 

Rap / Hip Hop Artist of the Year

Alpha Toshineza – MB

Bdice – BC

Merkules – BC

Snak the Ripper – BC

Vials – BC

 

Recording of the Year

Dan Mangan – BC

Foxwarren – SK

Jill Barber – BC

Pharis & Jason Romero – BC 

Sarah MacDougall – YT

 

Rock Artist of the Year (Sponsored by Stingray Music)

Dan Mangan – BC

Foxwarren – SK

Digawolf – NT

Said The Whale – BC

The Sheepdogs – SK

 

Roots Duo / Group of the Year

Carmanah – BC

GhostBoy – AB

Pharis & Jason Romero – BC 

Rosie & the Riveters – SK

Tri-Continental – AB / BC

 

Roots Solo Artist of the Year

Belle Plaine – SK

Joe Nolan – AB

John Wort Hannam – AB

Mariel Buckley – AB

Micah Erenberg – MB

 

Songwriter(s) of the Year (Sponsored by The Society of Composers, Authors and Music Publishers of Canada [SOCAN])

Dan Mangan, Cold In The Summer – BC

Jill Barber and Ryan Guldemond. Girl's Gotta Do – BC

Mariel Buckley, Rose Coloured Frames – AB

Pharis Romero - Pharis & Jason Romero, Sweet Old Religion – BC

Roman Clarke, Waiting – MB

 

Spiritual Artist of the Year

Chelsea Amber – BC

Kyle Church – AB

Ms.PANIK – BC

Warren Dean Flandez – BC

West of Here – AB

 

Urban Artist of the Year

Hooper Turnt Sanger – BC

LOA – SK

Samurai Champs – SK

SHEA – MB

Tiny Havoc – BC

 

Video Director of the Year

Danie Easton - Madison Olds, Thank You – BC

Eric Peterson - Yes We Mystic, Young Evil – MB

Johnny Jansen - Said The Whale, UnAmerican – BC

Peter Ricq – Humans, Breakfast With Liz – BC

Travis Nesbitt - The Dungarees, Don't Hold Back – AB

 

Visual Media Composer of the Year

Brett Elliot - Church of Zombie, Welcome to the Church – YT

Burnett/Schmidt, Reawaken (Movements I-V) – AB

Jared Robinson, Canadian Mental Health Association 100 Year Anniversary – SK

Jeffery Straker, The Storm Orchestral – SK

Tim Brown, Run for Your Life – AB

 

World Artist of the Year

Buckman Coe – BC

Montuno West – AB

Portiia – BC

Ryan Timoffee – AB

TANGA – BC

 

2019 WESTERN CANADIAN MUSIC AWARDS INDUSTRY NOMINEES

Audio Engineering Award

Ben Kaplan, Fader Mountain Sound – BC

Scott Franchuk, Riverdale Recorders – AB

Sheldon Zaharko, Zed Productions – BC

Spencer Cheyne, OCL Studios – AB

Steve Bays – BC

 

Community Excellence Award

National Music Centre – AB

The Dungarees - 24 Hour Gigathon – AB

The Park Show – BC

The Village Idiots – MB

West End Cultural Centre – MB

 

Excellence in Visual Design

Bronwin Parks - Feisty Creative – BC

Chris Morin – SK

Jadyn Klassen – MB

Roberta Landreth – MB

Shalom Toy - Cosmic Cavern Design – AB

 

Impact in Artistic Development

Dan Mangan, Arts & Crafts Productions – BC

Jessica Marsh, JAM Music Mgmt – AB

National Music Centre – AB

Paquin Artists Agency – MB

The Feldman Agency – BC

 

Impact in Live Music

Adam Oppenheim - Stampede Entertainment Inc. – AB

Dan Mangan - Arts & Crafts Productions – BC

Paquin Artists Agency – MB

West End Cultural Centre – MB

Winnipeg Folk Festival – MB

 

Impact in Music Marketing

Matt Olah - Calgary Folk Fest / Soaring Eagle Records – AB

National Music Centre – AB

The Village Idiots – MB

West End Cultural Centre – MB

Leave a comment